Rozwój gier planszowych

historia gier planszowych
Autor wpisu Anna

Gry planszowe były znane już w starożytności. Niektóre z nich z nich pozostały w niezmienionej formie do czasów współczesnych, inne ewoluowały, a pewnie po wielu z nich nie pozostał nawet ślad. Jedne są proste, że nawet małe dzieci mogą w nie grać, inne natomiast są tak skomplikowane, że przed przystąpieniem do rozrywki trzeba dokładnie poznać wszystkie zasady. Jedno jest jednak pewne. Gry planszowe towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna.

Gry planszowe na świecie

Gry planszowe są znane na całym świecie. Każda nacja woli też grać w nieco inne gry. Polacy kochają gry takie jak ”Magia i Miecz”, ”Gry Małżeńskie”, czy ”Rummikub”. Japończycy do dziś zagrywają się znanym od dawna ”Mahjongiem” i ”Go”. Amerykanie do dziś chętnie zagrywają się wymyśloną przez siebie grą, jaka jest ”Monopoly”. Jedno jest jednak pewne: gry planszowe do teraz mają się świetnie na całym świecie, pomimo wszechobecnej cyfryzacji i postępowi technicznemu.

Gry planszowe w Polsce

Polacy nie gęsi i swoje gry mają. Niektóre tytuły są typowo polskie i obcokrajowiec będzie miał problem, by się w nich odnaleźć, jeśli odpowiednio nie przygotuje się merytorycznie. Na przykład ”Zaczarowana Kraina”, która powstała dzięki Koziołkowi Matołkowi nic gościowi z daleka nie powie, jeśli ten nie zna historii podróży do Pacanowa. A w ”PRL” najlepiej będą się bawić ludzie, żyjący w tamtych czasach. Są też takie tytuły, których celem jest promocja miasta, jak na przykład w Tychy graj. Na pewno każdy, nawet obcokrajowiec będzie się przy tej grze świetnie bawił.

Są też i gry docenione przez świat. ”Osadnicy: Narodziny imperium” oraz "1944: Wyścig do Renu" zostały wyróżnione i nagrodzone w Golden Geek Awards, plebiscycie organizowanym przez BoardGameGeek.

W jaki sposób rozwijały się gry planszowe?

Przez wiele lat gry planszowe były zarezerwowane tylko dla wyższych sfer. Zmieniło się to dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to pojawił i rozwinął się rynek gier planszowych. Wtedy gry opierały się głównie na aktualnych wydarzeniach, więc w Niemczech i Francji powstało mnóstwo gier strategicznych i takich o podboju świata. Na początku XX wieku w Ameryce powstało uwielbiane przez masę ludzi ”Monopoly”.

Rozwój technologii pozwolił zastąpić fizyczne plansze i pionki tymi wirutalnymi. Niektóre gry mają bowiem swoje odpowiedniki w formie pudełka z potrzebnymi do gry przedmiotami i komputerowej. Przykładem może być ”Wiedźmin Gra Przygodowa”.

Jak wyglądały pierwsze gry planszowe?

Gra odkopana w królewskich grobowcach z Ur uznawana jest za najstarszą grę na świecie. Jej powstanie datuje się na około 2600 roku p.n.e. Znaleziony został niemal pełen komplet: plansze, piony, kostki do gry w kształcie piramidek z trójkątnymi ściankami. Ponieważ jednak brakowało instrukcji, nie wiadomo jak w nią grać.

Inną równie starą grą może być wei-chi. Jest to jednak gra problematyczna, gdyż jedni badacze uważają, że powstała między 2500 - 4000 lat p.n.e. Inni natomiast twierdzą, że jest to tytuł młodszy. Pierwsze wzmianki udokumentowane wzmianki o tej grze pojawiają się w czasach dynastii Zhou (1122–221 p.n.e.). Jest to gra wojenna, którą wygrywa gracz potrafiący przewidzieć posunięcia przeciwnika, przejrzeć jego zamiary i pokrzyżować je.

Inną bardzo starą grą, która zna chyba każdy jest ”Młynek”. O tej grze wspominał już Konfucjusz.

Historia gier planszowych jest barwna i niezwykle ciekawa. Nie da się jej opisać jednym, czy dwoma słowami. Aby ją dogłębnie poznać trzeba poświęcić wiele godzin. Jedno jest jednak pewne. Gry planszowe to idealny sposób na ciekawe spędzenie czasu w gronie najbliższych. Zwłaszcza, że skomplikowane zasady może ułatwić cyfrowa wersja gry, która nie zmusza towarzystwa do intelektualnego wysiłku.

14-06-22


Ostatnie posty

jak zaczac grac

Jak zacząć przygodę ze światem gier planszowych?

Gry planszowe to świetna forma spędzania czasu. Nie dość, że jest ona wypełniaczem wolnego czasu, to w dodatku

gry dla rodziny

Gra planszowa - rozrywka dla całej rodziny

Gry planszowe to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną, przyjaciółmi, a nawet samemu. Stanowią doskonałą

warto grac w gry

Powody, dla których warto grać w gry planszowe

Rozwijanie kreatywności i cierpliwości nie tylko u dzieci można za pomocą gier planszowych. Dobrze jest wybrać

walory edukacyjne gier

Walory edukacyjne i rozwojowe gier planszowych

Gry planszowe oferują wiele korzyści, w tym lepszą pamięć, umiejętności rozwiązywania problemów i strategiczne

uno

Gra karciana Uno - rozrywka dla całej rodziny

Uno zostało stworzone przez Merle Robbinsa w 1971 roku. Jest to gra karciana, w którą gra się specjalnie zapro